Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska, czyli inaczej kawia domowa, jest lubianym zwierzątkiem domowym. Z uwagi na swoje nieduże rozmiary może być dobrą opcją dla tych z nas, dla których nierealne jest trzymanie psa lub kota. Świnka morska nie ma wygórowanych wymagań, w kwestii żywienia – jest zwierzakiem roślinożernym, przede wszystkim sianem. Pokarm świnki morskiej należy urozmaicać warzywami i owocami, na przykład pietruszka, marchew i\lub mniszek lekarski. Trzeba zapewnić śwince ciągły dostęp do wody, jak również klatkę dla świnki morskiej ze ściółką oraz potrzebnymi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Dla świnki morskiej można kupić zwykłą klatkę dla gryzoni, którą znajdziemy bezproblemowo w większości sklepów z akcesoriami dla zwierząt albo online. Klatka dla świnki morskiej nie musi być wysoka, gdyż zwierzęta te nie przepadają za wspinaniem się. Z tego powodu istotna jest wielkość dna klatki. Dno klatki zwykle jest plastikowy, a pręty z metalu. Minimalnym wymiarem klatki jest 80x50x40cm, poleca się kupić klatkę o większym rozmiarze, w szczególności jeśli zamierzamy trzymać tam kilka zwierząt.Ważnym jest, żeby pręty klatki nie były położone zbyt szeroko, ponieważ grozi to zaklinowaniem się świnki pomiędzy nimi. Klatkę dla świnki morskiej powinno się pokryć ściółką i\oraz dobrać odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miseczkę.

Ściółka w klatce dla świnki morskiej.

Zazwyczaj podłożem klatki dla gryzoni są trociny lub granulat. Trociny są tanie i świetnie nadają się do wyłożenia klatki. Minusem trocin jest fakt, że pylą i wylatują z klatki. Alternatywą jest granulat, który wykazuje się dobrą chłonnością, jednak jest znacznie twardawy w porównaniu do trocin. Oprócz tego są dostępne maty dla gryzoni, dzięki którym prosto dbać o porządek w klatce, natomiast ich wadą jest niemożność kopania w ściółce, co gryzonie uwielbiają.

Wyposażenie domku dla świnki morskiej.

Aby uprzyjemnić klatkę waszej świnki morskiej należy umieścić w środku potrzebne akcesoria, z których najważniejszy jest domek dla świnki morskiej. Dzięki temu świnka morska poczuje się bezpieczna, gdyż będzie miała norkę, gdzie może udać się aby odpocząć lub ochłonąć, kiedy pierwszy raz przyniesiemy ją do domu.

klatka dla świnki morskiej https://www.krakvet.pl/chy_m_Ptaki-i-gryzonie_Swinka-morska_Akcesoria_Klatki-30463.html