Na czym polega praca elektryka?

Na polskim rynku pracuje spore grono specjalistów, którzy zajmują się różnymi usługami i ważnymi zadaniami. Do ich grona zaliczają się na przykład elektrycy. Posiadają oni istotne umiejętności, wykształcenie oraz doświadczenie potrzebne do pracy ze sprzętem elektryczny i elementami instalacji elektrycznych.

Samodzielne naprawianie wyposażenia elektrycznego oraz elementów wchodzących w skład systemów elektrycznych jest procesem skomplikowanym oraz stanowiącym zagrożenie. Porażenie elektryczne może bowiem doprowadzić do poważnych obrażeń, a nawet śmierci. Warto więc korzystać z pomocy ekspertów, jakimi są elektrycy.

Jakie zadania wykonują elektrycy?

Elektrycy to wyspecjalizowani oraz dobrze wykwalifikowani fachowcy, którzy zajmują się realizacją zadań z zakresu montażu instalacji elektrycznych na podstawie dokumentów technicznych, projektów, itp. Oprócz tego elektrycy potrafią skutecznie zdiagnozować oraz zreperować instalację. Nie wolno też zapominać o ich obowiązkach w zakresie kontroli technicznych oraz serwisowania instalacji prądowych ani o sporządzaniu projektów instalacji.

Doświadczeni elektrycy mogą pochwalić się ważnymi umiejętnościami oraz doświadczeniem pozwalającym na naprawę linii napowietrznych. Oprócz tego planują i przeprowadzają remonty instalacji wykorzystujących prąd elektryczny, a także są w stanie poradzić sobie z naprawianiem napędów, maszyn oraz elementów wyposażenia potrzebujących prądu elektrycznego do bezproblemowego działania. Ponadto elektrycy instalują elementy grzewcze, okablowanie czy też naprawiają różnego rodzaju komponenty, które uległy uszkodzeniu w rozdzielnicach energii.

Stosowne kwalifikacje to podstawa

Aby zostać elektrykiem, niezbędna jest odpowiednia wiedza oraz umiejętności potwierdzone zaliczonym egzaminem dla elektryka. Niezbędne jest więc zaliczenie szkoły zawodowej czy też technikum. Dobrze jeśli fachowiec decyduje się na dalszą naukę na studiach inżynierskich. Tacy profesjonaliści są w stanie poradzić sobie nawet z niezwykle trudnymi zadaniami. Elektrycy muszą być spostrzegawczy, ostrożni i muszą mieć certyfikaty Stowarzyszenia Elektryków Polskich lub Stowarzyszenia Inżynierów i Mechaników Polskich. Dodatkowo muszą posiadać kwalifikacje SEP pozwalające na pracę z urządzeniami elektrycznymi będącymi pod napięciem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *